Tłumaczenie strony na WordPressie – przegląd trzech najlepszych wtyczek

0
65
Tłumaczenie strony na WordPressie

W dobie globalizacji, tłumaczenie strony internetowej na różne języki staje się coraz bardziej kluczowe, zwłaszcza gdy dążymy do ekspansji na rynki zagraniczne. Dzięki przetłumaczeniu witryny na więcej języków, możemy dotrzeć do szerszej grupy odbiorców, co zwiększa zaangażowanie klientów oraz pomaga w budowaniu rozpoznawalności marki na całym świecie.

Jednym z popularnych systemów zarządzania treścią (CMS) jest WordPress, który używany jest przez około 25% stron internetowych na świecie. W kontekście tłumaczenia witryny, na rynku istnieje mnóstwo wtyczek stworzonych z myślą o WordPressie, które umożliwiają szybkie i proste przetłumaczenie strony na wybrane języki.

Wtyczka WPML

WPML to wtyczka, która zdobyła sobie zaufanie społeczności WordPressa dzięki swojej niezawodności i stabilności. Jako jedna z pierwszych wtyczek do tłumaczenia stron, WPML ma bogate doświadczenie i rozbudowany zestaw funkcji, które ułatwiają zarządzanie wielojęzyczną witryną.

Zalety

 • Kompatybilność z większością motywów i wtyczek do WordPressa
  WPML jest znana ze swojej szerokiej kompatybilności z większością motywów i wtyczek dostępnych na platformie WordPress. Dzięki temu użytkownicy mogą bez obaw korzystać z WPML na swoich stronach, nie martwiąc się o potencjalne konflikty z innymi elementami witryny. Ta kompatybilność gwarantuje płynną integrację WPML z istniejącymi konfiguracjami stron.
 • Automatyzacja tłumaczeń statycznych elementów WordPressa w wyższych pakietach
  WPML oferuje również funkcję automatycznych tłumaczeń statycznych elementów witryny, dostępną w wyższych pakietach. Obejmuje to tłumaczenie takich elementów jak menu, widgety czy stopki. Automatyzacja tłumaczeń pozwala na szybsze i bardziej efektywne zarządzanie wielojęzyczną stroną, jednocześnie oszczędzając czas użytkowników.
 • Stabilność i szerokie możliwości konfiguracji
  Stabilność WPML wynika z jego wieloletniego doświadczenia na rynku wtyczek do tłumaczenia WordPressa. Użytkownicy mogą liczyć na wsparcie oraz regularne aktualizacje, co sprawia, że WPML jest niezawodnym narzędziem. Wtyczka oferuje również szerokie możliwości konfiguracji, dzięki którym użytkownicy mogą dostosować ustawienia tłumaczeń do swoich indywidualnych potrzeb. Pozwala to na skonfigurowanie wtyczki tak, aby odpowiadała specyfice danej witryny i oczekiwaniom klientów.

Wady wtyczki WPML

 • Rozwiązanie płatne (trzy pakiety cenowe: 29$, 79$, 159$)
  WPML, w przeciwieństwie do niektórych innych wtyczek do tłumaczenia, nie oferuje darmowej wersji. Użytkownicy muszą wybrać jeden z trzech dostępnych pakietów cenowych, które mają różne funkcje i możliwości. Wybór odpowiedniego pakietu może być trudny, szczególnie dla małych firm lub początkujących użytkowników, którzy mają ograniczony budżet na rozbudowę swojej strony internetowej.
 • Utrata darmowego wsparcia i aktualizacji po upływie roku
  Po upływie pierwszego roku użytkowania WPML, darmowe wsparcie techniczne i aktualizacje przestają być dostępne. Oznacza to, że użytkownicy muszą opłacić dodatkowe koszty w celu utrzymania dostępu do najnowszych funkcji i wsparcia. Ta sytuacja może być problematyczna dla niektórych użytkowników, którzy nie są świadomi takiej polityki przed zakupem wtyczki.
 • Ograniczone możliwości najtańszego pakietu
  Najtańszy pakiet WPML oferuje ograniczone funkcje w porównaniu z wyższymi pakietami. Przykładowo, automatyczne tłumaczenia oraz integracja z zewnętrznymi usługami tłumaczeniowymi są dostępne tylko w droższych pakietach. Ograniczenia te mogą zniechęcić użytkowników, którzy poszukują tańszego, ale równie funkcjonalnego rozwiązania do tłumaczenia ich strony internetowej.

Wtyczka Loco Translate

Loco Translate to darmowa wtyczka do tłumaczenia statycznych elementów strony internetowej opartej na WordPressie. Działa ona na zasadzie tłumaczenia plików, takich jak widgety, motywy, czy inne statyczne elementy zawarte w plikach .po i .mo. Jest to przydatne narzędzie szczególnie w przypadku, gdy użytkownik korzysta z najtańszego pakietu WPML, który nie oferuje automatycznych tłumaczeń dla takich elementów.

Zalety

 • Bezpłatne rozwiązanie
  Jedną z głównych zalet wtyczki Loco Translate jest to, że jest to rozwiązanie całkowicie darmowe. Dzięki temu użytkownicy, którzy nie chcą wydawać pieniędzy na płatne wtyczki, mogą skorzystać z Loco Translate, aby przetłumaczyć statyczne elementy swojej strony internetowej.
 • Możliwość tłumaczenia motywów i innych elementów wymagających ingerencji w pliki
  Loco Translate umożliwia tłumaczenie statycznych elementów strony, takich jak motywy czy widgety, które wymagają ingerencji w pliki .po i .mo. Jest to szczególnie przydatne dla użytkowników, którzy potrzebują dokładnej kontroli nad tłumaczeniami swojej strony.
 • Doskonałe uzupełnienie innych wtyczek
  Loco Translate sprawdza się jako doskonałe uzupełnienie innych wtyczek do tłumaczenia. Dzięki swoim możliwościom w zakresie tłumaczenia statycznych elementów strony, może być używana razem z innymi wtyczkami, które nie oferują takiej funkcji. W praktyce oznacza to, że użytkownik może osiągnąć kompleksowe tłumaczenie swojej strony, korzystając jednocześnie z kilku wtyczek, które razem pokrywają większość potrzeb.

Wady

 • Brak możliwości tłumaczenia treści witryny
  Jedną z wad wtyczki Loco Translate jest brak możliwości tłumaczenia treści witryny, takich jak wpisy czy strony. Plugin skupia się głównie na tłumaczeniu statycznych elementów strony, takich jak motywy czy widgety, co może być niewystarczające dla użytkowników poszukujących kompleksowego rozwiązania do tłumaczenia.
 • Plugin nie umożliwia tworzenia wersji językowych
  Loco Translate nie pozwala na tworzenie wersji językowych strony, co oznacza, że każde tłumaczenie musi być wprowadzane bezpośrednio w plikach motywu lub wtyczki. Jest to ograniczenie, które może utrudniać zarządzanie tłumaczeniami dla użytkowników, którzy chcą szybko i łatwo tworzyć wielojęzyczne wersje swojej witryny.
 • Brak automatyzacji
  W przeciwieństwie do niektórych innych wtyczek do tłumaczenia, Loco Translate nie oferuje automatyzacji tłumaczeń, co oznacza, że użytkownik musi samodzielnie wprowadzać tłumaczenia do plików. Brak automatyzacji może być uciążliwy, zwłaszcza dla osób, które chciałyby szybko przetłumaczyć swoją stronę na wiele języków, bez konieczności samodzielnego wprowadzania każdego tłumaczenia.

Wtyczka Polylang

Polylang to popularna wtyczka do tłumaczenia witryn internetowych na WordPressie, która pozwala na łatwe tworzenie wielojęzycznych witryn. Działa z zarówno z motywami, jak i wtyczkami WordPressa, umożliwiając tłumaczenie treści strony, statycznych elementów oraz menu.

Zalety

 • Szerokie możliwości konfiguracji
  Polylang oferuje szeroki zakres opcji konfiguracyjnych, co pozwala na dostosowanie tłumaczeń do indywidualnych potrzeb użytkownika. Wtyczka umożliwia tworzenie niestandardowych struktur URL dla różnych wersji językowych, zarządzanie tłumaczeniami menu oraz dostosowywanie układów stron dla poszczególnych języków.
 • Przyjazny interfejs
  Jednym z głównych atutów Polylang jest intuicyjny interfejs użytkownika, który pozwala na łatwe zarządzanie tłumaczeniami bez konieczności posiadania zaawansowanych umiejętności technicznych. Dzięki prostej nawigacji i czytelnym opisom funkcji, użytkownicy mogą szybko i sprawnie tworzyć wielojęzyczne wersje swoich witryn.
 • Bezpłatna wtyczka
  Polylang oferuje podstawową wersję wtyczki całkowicie za darmo, co czyni ją atrakcyjną opcją dla małych firm i indywidualnych użytkowników, którzy chcą wprowadzić swoją witrynę na rynek międzynarodowy bez dużych nakładów finansowych. Dla użytkowników z bardziej zaawansowanymi potrzebami dostępna jest także wersja płatna, która zawiera dodatkowe funkcje i możliwości konfiguracji.

Wady

 • Brak opcji tłumaczenia motywów
  W przeciwieństwie do niektórych innych wtyczek, takich jak Loco Translate, Polylang nie oferuje możliwości tłumaczenia statycznych elementów motywu. Oznacza to, że użytkownicy muszą samodzielnie tłumaczyć pliki motywu lub korzystać z dodatkowych narzędzi i wtyczek, aby przetłumaczyć te elementy na inne języki.
  • Kompatybilność tylko z WordPressem w wersji wyższej niż 4.7
   Polylang współpracuje jedynie z WordPressem w wersji 4.7 lub wyższej. Użytkownicy, którzy korzystają z starszych wersji WordPressa, muszą zaktualizować swoją platformę, aby móc korzystać z wtyczki Polylang. Warto jednak zauważyć, że aktualizacja WordPressa do najnowszej wersji jest zazwyczaj zalecana ze względu na kwestie bezpieczeństwa i wydajności.

W kontekście wielojęzyczności witryn internetowych, WordPress oferuje wiele wtyczek, które pozwalają na tłumaczenie stron. Wszystkie trzy wtyczki mają swoje unikatowe cechy oraz różnią się pod względem zalet, wad i łatwości konfiguracji. Wybór odpowiedniej wtyczki zależy od indywidualnych potrzeb i wymagań użytkownika.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj