Nawigacja okruszkowa w WordPress – wtyczki dodające breadcrumbs

0
82
Nawigacja okruszkowa w WordPress

Breadcrumbs to popularny element nawigacyjny, który umożliwia użytkownikom łatwe poruszanie się po stronie internetowej. W WordPress, który jest jednym z najczęściej używanych systemów zarządzania treścią, można łatwo dodać breadcrumbsy do swojej witryny. Breadcrumbsy to ścieżka nawigacyjna, która wyświetla użytkownikom aktualne miejsce na stronie oraz pozwala na łatwe przejście do poprzednich poziomów struktury witryny. W tym artykule omówimy, czym są breadcrumbsy, jakie są ich zalety oraz jak dodać je do swojej strony WordPress.

Nawigacja breadcrumbs na stronie internetowej – jak wdrożyć?

 • Breadcrumbsy to ważny element nawigacji strony internetowej, który ułatwia użytkownikom poruszanie się po witrynie. Są one szczególnie przydatne na stronach o złożonej strukturze lub z dużą ilością podstron. Wdrożenie breadcrumbsów na stronie internetowej w WordPressie jest łatwe i wymaga jedynie niewielkiej wiedzy technicznej. W poniższych krokach opiszę, jak dodać breadcrumbsy do swojej strony WordPress.
 • Wybierz odpowiedni plugin – Najprostszym sposobem na dodanie breadcrumbsów do strony WordPress jest zainstalowanie odpowiedniego pluginu. Na rynku jest wiele darmowych pluginów, które oferują różne opcje i funkcjonalności. Jednym z popularnych pluginów do breadcrumbsów jest „Breadcrumb NavXT”.
 • Zainstaluj i aktywuj plugin – Po pobraniu pluginu zainstaluj go na swojej stronie WordPress i aktywuj. W przypadku pluginu „Breadcrumb NavXT” po aktywowaniu pojawi się opcja konfiguracji pluginu w menu WordPressa.
 • Dostosuj ustawienia pluginu – Po otwarciu opcji konfiguracji pluginu możesz dostosować jego ustawienia, takie jak np. wygląd breadcrumbsów czy układ strony. Zwykle można też wybrać, na których stronach witryny mają być widoczne breadcrumbsy.
 • Dodaj kod do szablonu – Jeśli preferujesz ręczne dodawanie kodu, możesz skorzystać z gotowych rozwiązań, które dostępne są w sieci. Wymaga to jednak trochę większej wiedzy technicznej. Jeśli wybierzesz tę opcję, upewnij się, że kod jest dodany we właściwym miejscu, aby uniknąć błędów w działaniu strony.

Podsumowując, dodanie breadcrumbsów do strony internetowej w WordPressie jest łatwe i nie wymaga dużych nakładów czasowych ani finansowych. Dzięki temu narzędziu, użytkownicy będą mogli łatwiej nawigować po Twojej stronie i znajdować interesujące ich treści.

Jak dodać Breadcrumbs w WordPress?

Istnieją różne sposoby dodania breadcrumbsów do witryny WordPress, ale jednym z najprostszych sposobów jest użycie wtyczki. W poniższych krokach opiszę, jak dodać breadcrumbs WordPress za pomocą wtyczki Breadcrumb NavXT:

 • Zaloguj się do panelu administracyjnego WordPressa i przejdź do sekcji „Wtyczki”.
 • Kliknij „Dodaj nową” i wpisz „Breadcrumb NavXT” w polu wyszukiwania.
 • Znajdź wtyczkę „Breadcrumb NavXT” i kliknij „Zainstaluj teraz”. Po zakończeniu instalacji kliknij „Aktywuj”.
 • Po aktywacji wtyczki przejdź do sekcji „Ustawienia” -> „Breadcrumb NavXT”.
 • W ustawieniach możesz skonfigurować breadcrumbsy zgodnie z preferencjami. Możesz wybrać, czy chcesz wyświetlać tytuły stron, kategorie, tagi, strony rodzica, itp.
 • Możesz też zmienić styl breadcrumbsów za pomocą arkuszy stylów CSS, które możesz dodać do swojego szablonu WordPress.

Na koniec, dodaj kod do swojego szablonu WordPressa, aby breadcrumbsy były wyświetlane na Twojej stronie. Możesz dodać kod bezpośrednio do pliku szablonu lub skorzystać z wtyczki, która pozwala na dodanie kodu do konkretnych części witryny, np. do nagłówka strony lub szablonu strony.

To wszystko! Teraz twoja witryna WordPress powinna wyświetlać breadcrumbsy, które ułatwią nawigację Twoim użytkownikom.

Jakie są najczęstsze błędy w breadcrumbs?

Najczęstsze błędy w breadcrumbsach to:

 • Brak konsystencji – Breadcrumbsy powinny być spójne i logiczne. Często popełnianym błędem jest umieszczanie stron lub kategorii w nieodpowiednich sekcjach breadcrumbs. Na przykład, jeśli na stronie internetowej mamy kategorię „Książki” i podkategorię „Literatura”, to „Literatura” powinna być umieszczona w breadcrumbsach po „Książki”, a nie przed.
 • Brak aktualizacji breadcrumbsów – Breadcrumbsy powinny być aktualizowane po każdej zmianie na stronie, na przykład po dodaniu nowej kategorii lub podkategorii. Brak aktualizacji może prowadzić do błędów i zamieszania w nawigacji po stronie.
 • Niedostosowanie breadcrumbsów do potrzeb użytkowników – Breadcrumbsy powinny być dostosowane do potrzeb użytkowników i uwzględniać sposób, w jaki użytkownicy poruszają się po stronie. Często popełnianym błędem jest umieszczanie nazw stron lub kategorii, które nie są intuicyjne dla użytkowników.
 • Breadcrumbsy, które nie są klikalne – Breadcrumbsy powinny być klikalne, co pozwoli użytkownikom łatwo przejść do wybranej strony lub kategorii. Brak klikalności może wprowadzać użytkowników w błąd i utrudniać nawigację po stronie.
 • Breadcrumbsy, które są zbyt skomplikowane – Breadcrumbsy powinny być proste i łatwe w użyciu. Zbyt skomplikowane breadcrumbsy, które zawierają zbyt wiele poziomów lub informacji, mogą wprowadzać użytkowników w błąd i utrudniać nawigację po stronie.

Podsumowując, breadcrumbsy powinny być spójne, aktualne, dostosowane do potrzeb użytkowników, klikalne oraz proste i łatwe w użyciu. Unikanie powyższych błędów pozwoli na stworzenie funkcjonalnej nawigacji po stronie i poprawi doświadczenie użytkownika.

Wtyczki WordPress do tworzenia nawigacji okruszkowej na stronie wordpress

Oto kilka wtyczek WordPress, które umożliwiają tworzenie nawigacji okruszkowej (breadcrumbs) na stronie WordPress:

 • Breadcrumb NavXT – Wtyczka ta jest jednym z najpopularniejszych narzędzi do tworzenia nawigacji okruszkowej w WordPressie. Pozwala na łatwe i szybkie dodanie breadcrumbsów do strony, a także na dostosowanie ich wyglądu i stylu.
 • Yoast SEO – Wtyczka Yoast SEO pozwala nie tylko na optymalizację treści na stronie, ale także na tworzenie nawigacji okruszkowej. Wtyczka ta umożliwia dostosowanie wyglądu i układu breadcrumbsów oraz dodanie specjalnych prefiksów lub sufiksów do ich nazw.
 • All in One SEO Pack – Wtyczka All in One SEO Pack to kolejne narzędzie do optymalizacji treści na stronie WordPress. Wtyczka ta umożliwia również tworzenie nawigacji okruszkowej, która może być dostosowana do preferencji użytkownika.
 • WP Breadcrumbs – Ta wtyczka WordPressa oferuje prosty sposób na dodanie nawigacji okruszkowej na stronie. WP Breadcrumbs pozwala na dostosowanie wyglądu i układu breadcrumbsów oraz na dodanie ich do dowolnej części strony.
 • Breadcrumb Trail – Ta wtyczka jest łatwa w użyciu i umożliwia szybkie dodanie nawigacji okruszkowej na stronie WordPress. Breadcrumb Trail oferuje wiele opcji dostosowywania wyglądu i układu breadcrumbsów oraz pozwala na wyświetlenie lub ukrycie breadcrumbów na wybranych stronach.

Podsumowując, istnieje wiele wtyczek WordPress, które umożliwiają tworzenie nawigacji okruszkowej na stronie. Każda z wymienionych wtyczek ma swoje wady i zalety, dlatego warto wybrać narzędzie, które najlepiej odpowiada potrzebom i wymaganiom Twojej witryny.

Jaki wpływ na pozycjonowanie witryny ma nawigacja okruszkowa?

Nawigacja okruszkowa (breadcrumbs) ma pozytywny wpływ na pozycjonowanie witryny w wynikach wyszukiwania. Oto kilka sposobów, w jaki nawigacja okruszkowa wpływa na SEO:

 • Ułatwia nawigację strony internetowej – Nawigacja okruszkowa pomaga użytkownikom w łatwym i szybkim poruszaniu się po stronie internetowej. Dzięki temu użytkownicy mogą szybciej znaleźć potrzebne informacje i nie tracą czasu na przeszukiwanie całej witryny. Wyszukiwarki uwzględniają czas spędzony przez użytkownika na stronie w swoich algorytmach rankingowych, co oznacza, że łatwiejsza nawigacja może przyczynić się do poprawy pozycji witryny w wynikach wyszukiwania.
 • Zwiększa wartość treści – Nawigacja okruszkowa umożliwia użytkownikom szybsze znalezienie potrzebnych informacji, co zwiększa wartość treści na stronie. Wyszukiwarki biorą pod uwagę wartość treści w swoich algorytmach rankingowych, dlatego witryny z łatwą i intuicyjną nawigacją mogą zyskać lepszą pozycję w wynikach wyszukiwania.
 • Poprawia strukturę witryny – Nawigacja okruszkowa pomaga w ustaleniu hierarchii strony internetowej i pokazuje użytkownikom, w jakiej części witryny się znajdują. Dzięki temu użytkownicy łatwiej mogą zrozumieć strukturę witryny i znaleźć potrzebne informacje. Poprawna struktura witryny jest również ważna dla SEO, ponieważ pozwala wyszukiwarkom lepiej zrozumieć tematykę witryny i skuteczniej ją indeksować.

Podsumowując, nawigacja okruszkowa ma pozytywny wpływ na SEO, ponieważ ułatwia nawigację, zwiększa wartość treści na stronie i poprawia strukturę witryny. Dlatego warto zadbać o jej wdrożenie na swojej witrynie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj