url wpisu - jak to rozgryźć?

Pomoc w instalacji i konfiguracji, aktualne wersje i spolszczenia, porady Wordpress.
no avatar
Molka

Reputacja: 0 pkt
Od: 26 gru 2013, o 22:08

url wpisu - jak to rozgryźć?

przez Molka » 26 gru 2013, o 22:41

Mam problem techniczny z bezpośrednimi odnośnikami. Otóż zakładając bloga ustawiłam bezpośrednie odnośniki w taki sposób:
mojadomena.pl/%category%/%postname%/

Teraz żałuję, bo potrzebuję nieco pozmieniać kategorie, co spowoduje zmianę linków do wpisów.
Wpisy, jak to wpisy, poszły w świat, linkowałam do nich np. z fb, g+. Dostały jakieś lajki itp...
I teraz, jeśli coś zmienię, to wszystko chyba stracę... Proszę, poprawcie mnie, jeśli jest jakiś sposób na ominięcie problemu.

Mam bardzo młody blog i może się okazać, że jeszcze będę mieszać w kategoriach, postanowiłam więc, że (aby na przyszłość uniknąć takich problemów) skonfiguruję bezpośrednie odnośniki tak:
mojadomena.pl/2013/12/przykladowy-wpis/
To zapobiegnie problemowi w przyszłości, ale nie rozwiązuje tego, że adresy już istniejących wpisów się zmienią.

Proszę o 2 rady:
1. Co zrobić z tymi starymi wpisami - da się jakoś zachować dla nich istniejące już url-e?
2. Czy rozwiązanie, które wymyśliłam w poprzednim akapicie jest słuszne, szukam trochę po omacku...

Z góry przepraszam jeśli temat gdzieś był, ale nic nie znalazłam :(

DMati
Bloger

Reputacja: 28 pkt
Od: 1 cze 2013, o 12:19

Re: url wpisu - jak to rozgryźć?

przez DMati » 26 gru 2013, o 23:44

ad1 Najprościej skorzystać z wtyczki do przekierowania wpisów ze starych na nowe. Od siebie polecam wtyczkę Redirection. Nie wiem czy nadal, ale ta wtyczka miała opcję w stylu "wychwyć zmiany w adresach url i jak coś to automatycznie dodaj przekierowanie ze starego adresu na nowy", także miałabyś to ułatwione znacznie.

ad2 Zależy od potrzeb. Ja na jednej stronie korzystam a dresów w formacie:

domena.pl/kategoria/tytuł-wpisu

Bo kategorie to także osobne działy.
Natomiast na innej stronie w najprostszym formacie:

domena.pl/tytuł-wpisu

Bo kategorie to tylko kategorie do segregowania wpisów ;)

Najlepiej to usiądź, weź kartkę papieru rozrysuj sobie strukturę strony. Przemyśl podział etc. Ogólnie aby ustawić adresy i kategoria raz a porządnie. Kategorie też mają swoje adresy url, je też ktoś gdzieś może udostępnić, wyszukiwarki je też indeksują. Kategorii użyj do głównych podziałów, a dokładniejszą segregację wpisów załatwią tagi.