Totalny Noob - oczywiste dla Państwa początki :)

Pomoc w instalacji i konfiguracji, aktualne wersje i spolszczenia, porady Wordpress.
no avatar
pryncypaliusz
 
Posty: 2
Reputacja: 0 pkt
Od: 3 kwi 2013, o 11:22

Totalny Noob - oczywiste dla Państwa początki :)

przez pryncypaliusz » 3 kwi 2013, o 11:28

Witam!

chciałbym rozpocząć swoją przygodę z wordpressem. Próbowałem swoich sił z wordpress.com, aczkolwiek jest ona dla mnie zbyt mało kreatywna.

Słyszałem, że wordpress-org jest czymś o wiele lepszym, dającym więcej możliwości rozwiązaniem.

Jednakże... zupełnie się na tym nie znam.
1. Pobrałem najnowszego wordpressa ze stony wordpress.org
2. zarejestrowałem się na stronie hostingu na CBA.pl
3. pobrałem total commandera (wydaję mi się, że jest to potrzebne)

Jednakże... zupełnie nie wiem co dalej? Rozpakowuję plik wordpressa i nic tam nie ma, zupełnie się na tym nie znam, a bardzo chciałbym coś z tym zrobić...

Bardzo proszę o pomoc co zrobić dalej (np w kilku krokach), ponieważ jestem w temacie dopiero od kilku dni, z góry bardzo dziękuję

no avatar
admin
Administrator
 
Posty: 629
Reputacja: 38 pkt
Od: 30 sty 2013, o 17:39
Lokalizacja: Kraj nad Wisłą

Re: Totalny Noob - oczywiste dla Państwa początki :)

przez admin » 3 kwi 2013, o 12:17

Witaj :)
co prawda nie korzystałem nigdy z cba.pl, ale podejrzewam że instalacja wordpressa jest na tym hostingu analogiczna. Jeśli wypakowałeś pliki instalacyjne, zaloguj się na swój serwer poprzez ftp (korzystając z Total Comandera nie zapisuj haseł w programie - bezpieczeństwo) przekopiuj tam pliki z paczki instalacyjnej, odszukaj w katalogu głównym plik wp-config-sample.php zmień jego nazwę na wp-config.php następnie otwórz go i odszukaj w nim te linijki
Kod: Zaznacz cały
define('DB_NAME', 'nazwa_bazy_danych');

/** Nazwa użytkownika bazy danych MySQL */
define('DB_USER', 'nazwa_uzytkownika');

/** Hasło użytkownika bazy danych MySQL */
define('DB_PASSWORD', 'haslo');
odpowiednio wprowadź w nazwa_bazy_danych - nazwę bazy danych wygenerowaną dla Ciebie przez cba.pl i podobne czynności wykonaj dla nazwa_uzytkownika oraz haslo. Następnie zamknij plik wyślij go na serwer i w przeglądarce wpisz swój adres domeny pojawi się tobie prosty panel instalacji gdzie będziesz mieć do uzupełnienia takie dane jak tytuł bloga, email administratora, hasło itp. Po zakończeniu tych operacji powinieneś mieć już gotowego zainstalowanego Wordpressa.
pryncypaliusz lubi ten wpis.

no avatar
Edmis19
Świeżak
 
Posty: 78
Reputacja: 7 pkt
Od: 22 lut 2013, o 02:24

Re: Totalny Noob - oczywiste dla Państwa początki :)

przez Edmis19 » 3 kwi 2013, o 14:32

Wydaje mi się, że przy pierwszym wejściu na stronę powinna się automatycznie załączyć instalacja (jeżeli masz poprawnie wrzucone pliki na serwer). Wtedy nie musisz już dłubać w plikach tylko wypełniasz kolejne pola formularza :)

no avatar
pryncypaliusz
 
Posty: 2
Reputacja: 0 pkt
Od: 3 kwi 2013, o 11:22

Re: Totalny Noob - oczywiste dla Państwa początki :)

przez pryncypaliusz » 4 kwi 2013, o 18:14

Panowie - wielkie dzięki! :)

Można powiedzieć, że połowicznie poradziłem sobie z tym... otóż cały ten czas kombinowałem konfigurację z cba.pl, co w końcu mi się udało, aczkolwiek obsługa sama w sobie tego FTP, Commandera etc była dla mnie jakąś przeszkodą, stąd też zdecydowałem się na netmark.pl i ich hosting. Sprawdzę, 7 dni za free, a faktura płatna na dni 14, także de facto 14 dni testów przede mną.

Widzę już pierwsze różnice między wordpress.COM a wordpress.ORG
- com: dostępnych 218 motywów, w tym około 100 darmowych - reszta płatna
- org: brak dostępnych motywów - czy to znaczy, że mam sam ich szukać w sieci, aby powygrywać ?

Tutaj Panowie pytania do was...
1. czy opłaca się korzystać ze stworzonych już gotowych szablonów? czy oferują one więcej możliwości np edycji (np. wysokości nagłówka), albo czy dają one możliwość podzialu wyglądu strony na trzy główne kolumny? Czy też jest to coś, czego w ogóle nie można zmieniać?

Jak widzicie, totalny laik ze mnie. Dzięki za dotychczasową pomoc, jeśli moglibyście odpowiedzieć i na to pytanie, to zapewniam was, że już wkrótce będziecie mogli czuć się ojcami moich może nie tyle co sukcesów, ale chociaż.. postępów! ;)

no avatar
admin
Administrator
 
Posty: 629
Reputacja: 38 pkt
Od: 30 sty 2013, o 17:39
Lokalizacja: Kraj nad Wisłą

Re: Totalny Noob - oczywiste dla Państwa początki :)

przez admin » 10 kwi 2013, o 18:06

wordpress.com umożliwia Ci stworzenie własnego bloga, możliwie najszybszym sposobem, bo nie musisz posiadać wykupionego hostingu i serwera, wordpress.com udostępnia Ci po wygenerowaniu Twojego adresu www (w subdomenie - costam.wordpress.com) własny serwer. Ma to swoje plusy i minusy, do minusów należy na pewno brak własnego adresu (domeny) np. mojnowyblog.pl i ograniczone możliwości konfiguracyjne. Jednak Wordpress to CMS którego można zainstalować samemu, do tego celu ze strony wordpress.org możemy pobrać najnowszą instalkę, w repozytorium wyszukać interesujący nasz szablon (jest ich bardzo dużo) bądź wtyczkę (dodatkowy kod do wordpressa) która może np. być odpowiedzialna za tworzenie galerii zdjęć (nie ma takiej opcji w podstawowej instalacji). Należy pamiętać że w tym przypadku potrzebne jest miejsce na serwerze i własna domena internetowa.


Powrót do Instalacja i Konfiguracja Wordpress

Kto przegląda forum Wordpress

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość