Catch Gallery jak to obsłużyć ???

Informacje na temat przydatnych wtyczek, dyskusje, porady i pomoc w konfiguracji.
no avatar
Matheos
 
Posty: 5
Reputacja: 1 pkt
Od: 30 lis 2020, o 22:37

Catch Gallery jak to obsłużyć ???

przez Matheos » 2 gru 2020, o 21:14

Witam
Jak w temacie jak obsłużyć wtyczkę catch galleryhttps://wordpress.org/plugins/catch-gallery/ zainstalowałem na moim WP i nigdzie nie ma opcji do obsługi które są pokazane na stronie tej wtyczki tzn wtyczka zainstalowana ,włączona wchodzę w artykuł wybieram utwórz galerie i nic po prawej stronie gdzie powinny wg twórców znajdować się opcje settings u mnie nic nie ma Obrazek
Co jest nie tak ???

Avatar użytkownika
kamillaskowski
Świeżak
 
Posty: 80
Reputacja: 13 pkt
Od: 16 lis 2020, o 19:29
Lokalizacja: Rudziczka, Polska

Re: Catch Gallery jak to obsłużyć ???

przez kamillaskowski » 2 gru 2020, o 21:22

Jeśli znasz angielski:
A. I. For Classic Editor
You can create your own gallery in Page or either in Post as per your requirement.
Open the page/post where you want to create Gallery and click on the "Add Media" button.
Click on the "Create Gallery" button and if you need to upload new images then you can do it here from the "Upload Files" tab or if you want to use existing images in your site then you can select it from "Media Library" tab.
After selecting images for the Gallery, you need to click on the "Create a new gallery" button.
After that, you will see Gallery settings on the right panel of the "Edit Gallery" screen, there you can select the "Columns", "Size" and "Type" depending on the style you want.
Finally, click on the "Insert gallery" button and publish or update your page/post.
A. II. For Gutenberg Block Editor:
You can create your own gallery in Page or either in Post as per your requirement.
Open the page/post where you want to create Gallery, click on Plus Icon Plus Icon and "Classic" to add the classic block.
Click on "Add Media" Icon Add Media Icon.
Click on the "Create Gallery" button and if you need to upload new images then you can do it here from the "Upload Files" tab or if you want to use existing images in your site then you can select it from "Media Library" tab.
After selecting images for the Gallery, you need to click on the "Create a new gallery" button.
After that, you will see Gallery settings on the right panel of the "Edit Gallery" screen, there you can select the "Columns", "Size" and "Type" depending on the style you want.
Finally, click on the "Insert gallery" button, publish or update your page/post.

A jeśli nie to translator ;- )

no avatar
Matheos
 
Posty: 5
Reputacja: 1 pkt
Od: 30 lis 2020, o 22:37

Re: Catch Gallery jak to obsłużyć ???

przez Matheos » 2 gru 2020, o 22:33

Znam angielski i właśnie tak postępuje jak w/w instrukcja i nic.Od tego momentu instrukcji nic sie nie zgadza "After that, you will see Gallery settings on the right panel of the "Edit Gallery" screen, there you can select the "Columns", "Size" and "Type" depending on the style you want.
Finally, click on the "Insert gallery" button and publish or update your page/post
." po prostu nie ma tych opcji. Stad moje pytanie.

no avatar
Matheos
 
Posty: 5
Reputacja: 1 pkt
Od: 30 lis 2020, o 22:37

Re: Catch Gallery jak to obsłużyć ???

przez Matheos » 7 gru 2020, o 20:56

nikt nic na temat ????

no avatar
baltrek
Świeżak
 
Posty: 98
Reputacja: 9 pkt
Od: 30 paź 2020, o 17:43

Re: Catch Gallery jak to obsłużyć ???

przez baltrek » 8 gru 2020, o 14:16

Jakieś błędy w konsoli? Prześlij jakieś scr lub cokolwiek bo to wróżenie z fusów. Wyłącz inne wtyczki (może jakiś konflikt) Ciężko od tak powiedzieć czemu nie działa, o ile wszystko zrobiłeś zgodnie z instrukcją


Powrót do Wtyczki Wordpress

Kto przegląda forum Wordpress

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości