Podstawy optymalizacji stron internetowych

Dział związany z pozycjonowaniem i optymalizacją naszych projektów Wordpressowych.
no avatar
anielka41
Świeżak
 
Posty: 82
Reputacja: 2 pkt
Od: 9 kwi 2013, o 12:28

Podstawy optymalizacji stron internetowych

przez anielka41 » 4 lut 2014, o 08:35

Co to jest optymalizacja stron www?

Optymalizacja stron www to proces przygotowania strony, aby Google mogło z łatwością ustalić pozycję strony pod konkretnymi słowami kluczowymi. Optymalizacja strony to również szereg poprawek w kodzie strony, które zdecydowanie ułatwia indeksowanie strony przez roboty wyszukiwarek. Dobrze wykonana optymalizacja pozwala robotom wyszukiwarek ustalenie pozycji strony pod konkretnymi słowami kluczowymi. Przeprowadzenie dobrej optymalizacji może pomóc nam na wypromowanie strony w rankingu wyszukiwania przy małym nakładzie prac związanych z pozycjonowaniem stron.

Optymalizację każdej strony należy przeprowadzać od górnej jego części. Jadąc od góry do dołu już na samym początku napotkamy pierwsze elementy:

<title>Tytuł strony</title> - pomiędzy tymi znacznikami umieszczamy sensowny tytuł naszej strony w który powinny zostać uwzględnione ważne dla nas słowa kluczowe, pod którymi będziemy się pozycjonowali. Podanie tytułu typu „Moja strona”, jest złym rozwiązaniem i właśnie dlatego warto jest przemyśleć ten element i przemyślanie go uzupełnić.

<meta name=”description” content=”opis strony” /> - w miejscu opis strony umieszczamy opis strony jaki będzie wyświetlał się w wyszukiwarce internetowej. W tym miejscu warto jest podać opis zachęcający do odwiedzenia naszej strony, w opisie mogą ale nie muszą znajdować się pozycjonowane słowa kluczowe. Co prawda Google już nie zwraca uwagi na słowa kluczowe zawarte w tym miejscu, ale jeszcze niektóre wyszukiwarki zwracają na to uwagę, a więc warto jest wypełnić ten element. Ilość znaków jaką nie powinno się przekraczać w tym miejscu to 255 znaków.

<meta name=”keywords” content=”słowa kluczowe” /> - w miejscu słowa kluczowe umieszczamy słowa kluczowe na jakie chcemy pozycjonować naszą stronę. Każde słowo kluczowe powinno być oddzielone od siebie przecinkami. Ten znacznik również jest pomijany przez roboty Google, ale nie można zapomnieć również o innych wyszukiwarkach. Ilość znaków jaką nie powinno się przekraczać w tym miejscu to 255 znaków.

Jeżeli przejdziemy proces wypełniania meta danych, to przechodzimy do sekcji body, czyli ciała naszej strony. Ważnym elementem optymalizacji strony jest stosowanie tzw. „heading tags”, czyli potocznie znane wszystkim nagłówki. Nagłówki są określane w skali od 1 do 6, a najważniejsze jest to, że wielkość nagłówków jest określana w odwrotnej kolejności, czyli 1 będzie największym nagłówkiem, a 6 najmniejszym. Nagłówki stosuje się zawsze od największego do najmniejszego, aby zwiększyć wagę danego słowa kluczowego. Nagłówki powinny być zastosowane według poniższego przykładu:

<h1>Tytuł</h1>
<h2>Słowo najważniejsze</h2>
<h3>Słowo prawie najważniejsze</h3>
<h4>Słowo ważne</h4>
<h5>Słowo mniej ważne</h5>
<h6>Słowo mało ważne</h6>

Dodatkowym elementem optymalizacji strony są znane wszystkim podstawowe znaczniki html, czyli:

<b> – tłusty druk
<u> – podkreślony
<i> – kursywa

Jeżeli cała treść na naszej stronie zostanie rozmieszczona w odpowiednich znacznikach, to czeka nas kolejny, etap, czyli zwiększenie nasycenia strony słowami kluczowymi. Jednym z najczęściej stosowanych elementów, gdzie można umieścić słowa kluczowe, to tekst alternatywny, czyli znacznik alt=”tekst alternatywny” w znacznikach w których zakodowaliśmy obrazek na naszej stronie. W kodzie naszej strony uzupełniamy tekst alternatywny jaki znajdziemy w liniach: <img src=”obraz.jpg” alt=”teks alternatywny”>.

Teraz pozostaje nam tylko uzupełnienie treści na stronie w której zostaną umieszczone słowa kluczowe. Warto jest umieścić słowo kluczowe już na samym początku naszej strony, oczywiście z zastosowaniem powyższych informacji. Ilość słów kluczowych na stronie nie może być za dużo, gdyż można odstraszyć potencjalnego klienta z naszej strony.

Jednym z ważniejszych elementów jaki warto jest dodać do naszej strony to plik robots.txt oraz mapa.xml, którą zgłaszamy do Google Webmaster Tools. Jeżeli proces optymalizacji strony internetowej nie jest już dla nas problemem i wszystkie powyższe informacje zostały wykorzystane przy optymalizacji naszej strony, to zaczynamy proces katalogowania naszej strony.

Informacja opracowana przez agencję SEO - Damtox.pl

no avatar
ampersand
 
Posty: 32
Reputacja: 1 pkt
Od: 28 lut 2013, o 08:54
Lokalizacja: Łódź

Re: Podstawy optymalizacji stron internetowych

przez ampersand » 6 kwi 2014, o 22:28

Dodam jeszcze, że pierwszym krokiem w optymalizacji jest usuwanie błędów w kodowaniu.
AUTO w ŁODZI http://5051.us (Oczywiście strona wykonana na WordPress - zapraszam do oceny i sugestii)

Avatar użytkownika
pierwszywgoogle
 
Posty: 22
Reputacja: 0 pkt
Od: 28 mar 2013, o 16:01

Re: Podstawy optymalizacji stron internetowych

przez pierwszywgoogle » 26 sie 2014, o 11:27

Proponuję z tego poradnika usunąć informację, że w zakresie optymalizacji leży wpisywanie keywords - obecnie dla lepszej optymalizacji, usuwa się ten znacznik -meta.

no avatar
MałyDuch
 
Posty: 16
Reputacja: 1 pkt
Od: 23 paź 2014, o 19:42

Re: Podstawy optymalizacji stron internetowych

przez MałyDuch » 23 paź 2014, o 20:32

bardzo dobry poradnik.

no avatar
filipidesPL
 
Posty: 3
Reputacja: 0 pkt
Od: 7 lis 2014, o 14:10

Re: Podstawy optymalizacji stron internetowych

przez filipidesPL » 25 lis 2014, o 21:49

Może mi ktoś odpowiedzieć w których miejscach mam uzupełniać te informacje? Czy można to zrobić od strony BO czy może trzeba grzebać w kodzie?

no avatar
gielo
 
Posty: 11
Reputacja: 1 pkt
Od: 12 sty 2016, o 09:35

Re: Podstawy optymalizacji stron internetowych

przez gielo » 12 sty 2016, o 11:16

MałyDuch napisał(a):bardzo dobry poradnik.


Naprawdę? Autor chyba nie do końca wie o czym pisał :) Jak już ktoś wspomniał keywords nie wpływa obecnie na wyższe pozycje, a nafaszerowanie go słowami kluczowymi może przynieść odwrotny efekt :) wiele osób też go usuwa w ogóle z własnych stron.

alt w <img ...? nie wpływa w żaden sposób na wyższe pozycje strony, a na pozycjonowani zdjęć w wyszukiwarce zdjęć (głównie wyszukiwarce zdjęć Google):). Praktycznie do wszystkiego mógłbym się przyczepić w tym "tutorialu", bo są tam pisane półprawdy. Słowa kluczowe w title, description, boldach, tagach H1 itp? owszem, ale autor zapomniał wspomnieć chyba że upychanie ich tam na siłę to skuteczna metoda na obniżenie pozycji strony. Co z nasyceniem treści słowem kluczowym w różnej formie, liczbie itp? unikalnością treści, co z optymalizacją struktury strony, samego kodu strony, adresów url, oraz wielu innych czynników razem z zwróceniem szczególnej uwagi na to, ze strona ma być przede wszystkim dla użytkowników, a nie botów internetowych?.

Pozycjonowaniem zajmuje się już ponad 10 lat i jeśli ten poradnik miałaby rację bytu jeszcze 6lat temu, to w dobie Pand, Pingwinów i innych zwierzaków googla jest dobrą metodą na popsucie własnej strony, szczególnie przez laika.

Zamiast pisać o upychaniu słów kluczowych w tagach h1, boldach itp. może warto napisać by było o prawidłowej strukturze strony? że warto używać ich do tego, czego zostały stworzone, ale w odpowiedni, korzystny dla nas sposób? Szkoda, że nie napisał Pan jeszcze o upychaniu słów kluczowych w stopce i ukryciu ich kolorem tła lub przesunięciu ich poza widoczny ekran CSSem :) uzupełniło by to jakość tego "poradnika".

Optymalizacja strony powinna być solidnym fundamentem do jej późniejszego pozycjonowania. Każda strona jest inna, więc ciężko tak naprawdę zebrać w jeden pakiet szereg reguł i wytycznych. Słyszał Pan o czym takim jak Juice Rank i odpowiednie sterowanie jego przepływem? Myślę, że warto się tym zainteresować.

Avatar użytkownika
sebapple
 
Posty: 5
Reputacja: 1 pkt
Od: 20 sty 2016, o 15:11
Lokalizacja: Warszawa

Re: Podstawy optymalizacji stron internetowych

przez sebapple » 26 sty 2016, o 17:14

Polecam również do odwiedzenia strony naszego kochanego Google :) - https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/

Analizuje ona naszą stronę i daje nam informację co możemy poprawić aby była bardziej przyjazna dla Googla. Wpływa to również na pozycjonowanie, może nie w takim stopniu jak content, ale... :)
admin lubi ten wpis.
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Powrót do Pozycjonowanie i Optymalizacja

Kto przegląda forum Wordpress

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości